XX əsrin sonlarından Azərbaycanın təkrarən z m stəqilliyinə qovuşmasından sonra Azərbaycan xalqının oxəsrli tarixi ke mişinin, x susən tariximizin orta əsrlər ağının bir sıra məsələlərinin yenidən tədqiq edilib yrənilməsinin vacibliyi ş bhəsizdir. Bunun isə başlıca səbəbi Azərbaycanın SSRİ-nin tərkibində olduğu bir zamanda araşdırılan elmi-tədqiqat işlərində t rk-m səlman xalqlarının tarixinə, o c mlədən Azərbaycan tarixinə qeyri-obyektiv yanaşılması, hətta bəzi yalnışlıqların edilməsi və bir sıra faktların saxtalaşdırılması olmuşdur. XV-XVI əsrlər Səfəvi hakimiyyəti d vr n n araşdırılması tarixş naslığın ox əhəmiyyətli qismini təşkil edir. Bununla yanaşı, həm inin, Səfəvi d vləti onun bir hissəsinə evrilmiş Cənubi Qafqaz, İran və başqa lkələrin tarixi m qəddəratında m h m rola malikdir. Ş bhəsiz, tədqiqat apardığımız m vzunun aktuallığı ncəliklə bununla şərh olunur. Ələlx sus XV əsrin sonu-XVI əsrin əvvəlləri Səfəvi d vləti qurulduğu bir vaxtda Azərbaycanda yaranmış vəziyyətin araşdırılması bu m vzunun aktuallığını danılmaz bir ger əkliyə evirir.
ThriftBooks sells millions of used books at the lowest everyday prices. We personally assess every book's quality and offer rare, out-of-print treasures. We deliver the joy of reading in recyclable packaging with free standard shipping on US orders over $15. ThriftBooks.com. Read more. Spend less.