n amintirea bunicilor și a părinților mei, dedic aceste r nduri. Este o poveste adevărată despre cei n amintirea cărora am scris această poveste, spusă la gura sobei, n serile de iarnă, ori n nopțile răcoroase de vară, sub strălucirea reginei nopții, Luna și a puzderiei de stele, ce spoiau bolta senină a cerului din frumoasa Vlădaie. Este povestea tristă, dureroasă, a celor ce au trăit vremurile anilor de după cel de al doilea Război Mondial, a celor ce au avut curajul să lupte n Armata Regală, ori au avut adunată o oarecare avere și au avut puterea să-și trimită copiii la școli, pentru instruirea și pregătirea lor ca intelectuali. Pentru toate acestea și multe altele, au fost categorisiți ca burghezi și dușmani ai noii clase politice, ce pătrunsese n acel timp și n Rom nia, ca n toată Europa de Est. i mulțumesc lui Dumnezeu pentru puterea minții și tăria caracterului cu care m-a nzestrat să pot să povestesc acele amintiri și trăiri intense ale unor vieți jertfite fără vină...